I Wirtualna Konferencja Firm Rodzinnych 26.05.2021

Według danych resortu rozwoju w Polsce mamy ponad 800 tys. firm rodzinnych, które w 2019 roku wygenerowały ponad 300 mld zł przychodu. W ciągu najbliższych pięciu lat w ręce kolejnej generacji przejdzie ok. 57 proc. firm rodzinnych, ale tylko nieco ponad 8 proc. następców deklaruje chęć ich poprowadzenia. 

Firma Nova Praxis jest realizatorem programu „Sukcesja w firmach rodzinnych — wsparcie przejścia  między generacjami” w ramach funduszy unijnych z programu POWER 2.21. Program tej jest adresowany dla firm rodzinnych z sektora MŚP z województw: łódzkie, śląskie, opolskie i innych (jeżeli takie będą chętne).

Nadrzędnym celem tego projektu jest wsparcie firm w zachowaniu ciągłości działalności przedsiębiorstwa oraz zaplanowanie procesu sukcesji od bieżącego momentu do dnia, w którym w firmie odpowiedzialność za jej funkcjonowanie zostanie przejęta przez młodsze pokolenie.

Chcąc Państwu przybliżyć ramy programu, realizujemy webinar poświęcony zagadnieniom prawnym, finansowym i organizacyjnym. W nim opowiemy o procesie sukcesji i aspektach przekazania wiedzy, władzy i własności biznesu.

Wydarzenie odbyło się online 26 maja 2021 roku.


Konferencja została podzielona na 4 sesje merytoryczne, które trwały po około 90 minut, w tym przewidziane jest 15 minut na wypowiedzi naszych klientów, o tym jak postrzegają proces sukcesji. 


Agenda

9:00 – Start konferencji i wprowadzenie

9:20 – 10:55 Sesja 1: Zagadnienia organizacyjne związane z przeprowadzeniem sukcesji 

  • Bariery pokoleniowe, organizacje i prawne związane z przeprowadzeniem sukcesji
  • Kiedy rozpocząć proces sukcesji?
  • Możliwe scenariusze sukcesji

Prowadzący: Paweł Gawron

Gość sesji: Firma TeamSoft Sp. z o.o. M. Maciaszek (Prezes Zarządu – Nestor)

11:00 – 12:00 Sesja 2: Aspekty prawne związane z sukcesją

  • Omówienie typowych problemów prawnych związanych z sukcesją
  • Omówienie aspektu przekształcenia jednoosobowej działalności w spółkę z o.o.
  • Umowa spółki – co może zawierać pod kątem procesu sukcesji

Prowadzący: Robert Sajnacki

Gość sesji: Firma HugoTrans – p. A. Gnilka (Sukcesor)

12:00 – 12:30 Sesja 2: Aspekty prawne – organizacja spółki z o.o.

  • Organizacja spółki z o.o.

Prowadzący: Konrad Bajor

12:30 – 13:00 Przerwa lunchowa

13:00 – 14:25 Sesja 3: Aspekty finansowe

  • Omówienie typowych problemów z jakimi spotykamy się w firmach rodzinnych MŚP w obszarze zarządzania finansami
  • Omówienie podstawowych wskaźników finansowych, które pozwalają ocenić kondycję finansową spółek
  • Polityka kredytowa firm rodzinnych
  • Ulga B+R jako narzędzie do optymalizacji wyniku EBIT

Prowadzący: Konrad Bajor

Gość sesji: FERRBUD Sp. z o.o. – p. S. Czechowski (Wiceprezes Zarządu – Sukcesor)

14:30 – 15:00 Sesja 4: Ramy projektu „Sukcesja w firmach rodzinnych — wsparcie przejścia  między generacjami”

  • Omówienie poziomu wsparcia ze środków UE w ramach projektu „Sukcesja w firmach rodzinnych — wsparcie przejścia  między generacjami”
  • Kluczowe warunki otrzymania dofinansowania
  • Wymagane dokumenty

Prowadzący: Paweł Gawron, Konrad Bajor

15:00 – 15:30 Sesja Q&A oraz podsumowanie webinaru


Prelegenci konferencji

 KBA Konrad Bajor Prezes Zarządu i współwłaściciel spółki Nova Praxis. Absolwent studiów MBA Executive Krakowskiej Szkoły Biznesu, absolwent studiów Zarządzanie i Marketing UEK. Ponad 15 lat doświadczenie w zarządzaniu, ekspert wspierający firmy w ich rozwoju oraz zarządzaniu finansami i strategią rozwoju. Specjalizuje się w projektach mających na celu: analizę i optymalizację procesów, opracowanie strategii produktowej, wartościowanie stanowisk pracy, wdrożenie zmian w organizacji, wsparcie firm w planowaniu i wdrożeniu zmian organizacyjnych.
PGA Paweł Gawron Konsultant, doradca i analityk procesów. Ekspert od doskonalenia organizacji. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Specjalizuje się w projektach mających na celu efektywną realizację projektów, analizę procesów biznesowych, analizę organizacji w modelu SWOT oraz Business Canvas Model czy prowadzenie szkoleń i warsztatów. Posiada certyfikaty: Pełnomocnik Systemu Zarządzania Jakością EN ISO 9001:2000 (DEKRA-ITS), PRINCE2 Foundation, Microsoft Certified Product Specialist (MCP), IBM Certified Specialist – Advisor for e-business, IBM Certified Instructor.
  Robert Sajnacki Radca prawny. Negocjator. Ukończył aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Absolwent studiów II stopnia Zarządzanie strategiczne na Akademii Leona Koźmińskiego. Ukończył Intensive Erasmus Course w Universita della Tuscia. Finalista Turnieju Negocjacyjnego 2020 przy Krajowej Izbie Radców Prawnych. Ekspert w zakresie prawa przedsiębiorców w szczególności M&A, kontraktów, prawa pracy, własności intelektualnej oraz ochrony danych osobowych. Swoje doświadczenie budował w polskich firmach FMCG oraz skandynawskich notowanych na giełdzie w Oslo.

Goście konferencji

______________
  Teamsoft – dostawca rozwiązań informatycznych działający na rynku od 2004. To firma rodzinna, z właścicielem posiadającym doświadczenie w branży IT od lat 90 tych, obecnie specjalizująca się we wprowadzaniu nowych, innowacyjnych rozwiązań informatycznych.
  Ferrbud – przedsiębiorstwo powstałe w 1992 roku w Rzeszowie. Podstawowym profilem działalności firmy jest zaopatrzenie inwestorów, wykonawców i klientów indywidualnych w zakresie dostaw materiałów do budowy sieci kanalizacyjnych, wodociągowych i gazowych w nowoczesne systemy rurowe znanych producentów.
  PUH HUGO-TRANS Hubert Gnilka – firma transportowa z Głogówka. Firma powstała w 2006 roku, jej tradycje sięgają lat 90 ubiegłego wieku. Obecnie zajmuje się spedycją i transportem towarów. To firma rodzinna, gdzie rozwój przedsiębiorstwa właśnie przechodzi z ojca na syna.