Nowy Ład – zmiany formy podatkowej już od 1.01.2022

Od 1 stycznia 2022 r. wchodzą nowe przepisy podatkowe, które w dużej mierze uderzą w firmy rodzinne prowadzone jako jednoosobowe działalności. Niestety dla firm rodzinnych, które do tej pory właściciel rozliczał się dość popularnym wśród przedsiębiorców podatkiem liniowym, oznacza skokowo wzrost podatku o 9% i to już od 1 zł dochodu.

Nowe przepisy są bardzo zawiłe, tak więc nie istnieje jedna sprawdzona reguła co się opłaca a co nie dla firm. Wybór odpowiedniej formy szczegółowej analizy każdego przypadku. To w czym możemy pomóc firmom to różne formy przekształcenia prowadzonego biznesu, w tym:

  • przekształcenie JDG w sp. z o.o.
  • przeniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa do nowej spółki
  • ustalenie zasad rozliczenia JDG ze sp. z o.o. poprzez ustalenie cen transferowych
  • ustalenie kiedy opłaca się wykorzystać tzw. CIT Estoński
  • przekształcenie sp. z o.o. w sp.k.

Projekt „Sukcesja w firmach rodzinnych – wsparcie przejścia między generacjami” pozwala sfinansować działania prawnika oraz działania ekspertów ds. organizacji i finansów w celu przeprowadzenia procesu przekształcenia JDG w dogodną formę prawną aby uniknąć dodatkowego podatku.

Wiele firm rodzinnych wciąż funkcjonuje jako jednoosobowa działalność co jest niebezpieczne już choćby z powodu odpowiedzialności prowadzonej działalności ( w przypadku JDG właściciel odpowiada swoim majątkiem bez ograniczeń), równocześnie prowadzenie JDG na podatku liniowym zupełnie przestaje być opłacalne jeżeli zysk roczny przekracza 250 tyś. zł. Trzeba pamiętać, że to nie musi być duża kwota, jeżeli z tego zysku finansowany jest zakup materiałów czy produktów oraz bieżące inwestycje. To dla firmy posiadającej 10-15 pracowników jest wręcz bardzo mało. Zatem dla takich podmiotów pozostanie na podatku liniowym oznacza dodatkowy podatek na poziomie 12 tys. zł, nawet jeżeli przyjmiemy że składka zdrowotna będzie wynosić nie 9% a 4,9%.

Zapoznaj się z projektem „Sukcesja w firmach rodzinnych – wsparcie przejścia między generacjami” i przekształć swoją firmę rodzinną w sp. z o.o. jeszcze w 2021r.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *