Często zadawane pytania

Jeśli projekt udaje się zrealizować sprawnie, to wykonanie wsparcia doradczego i opracowanie strategii zajmuje ok. 3 miesiące. Możliwe jest wykonanie projektu szybciej, ale konieczne jest duże zdyscyplinowanie zarówno Firmy Rodzinnej jak i zespołu doradczego. Przeważnie jednak projekt trwa od 3 do 5 miesięcy.

Proces sukcesji w Firmie Rodzinnej jest złożony i trwa przeważnie kilka lat. Założenia projektu są takie, że polega on na kompleksowym wsparciu dla firmy i rodziny, a jego celem jest rozpoznanie zagrożeń w różnych obszarach i przygotowanie planu zadań, które zminimalizują te zagrożenia. I to jest najważniejsze wyzwanie dla tego projektu. Nie oznacza to jednak, że w ramach działań doradczych nie można wykonać zadań operacyjnych, które są niezbędne do rozpoczęcia procesu sukcesji. Wszystkie takie decyzje są podejmowane na doradztwie wstępnym, w fazie dopasowywania projektu do danej Firmy Rodzinnej.

Projekty realizowane przez nas mają charakter kompleksowy. W trakcie doradztwa wstępnego określane są rodzaje doradztwa merytorycznego, które jest potrzebne firmie rodzinnej. W ramach tego może być zaangażowany prawnik, finansista lub psycholog – specjalista do spraw personalnych lub mentor. Jeśli jakiś rodzaj doradztwa nie jest potrzeby do wsparcia, wtedy zakres projektu dostosowujemy do wymagań klienta. Zrealizowane projekty w ramach programu z dofinansowaniem pokazały, że mimo wcześniejszych obaw, bardzo często przydatne jest doradztwo psychologiczne.

W przypadku doradztwa prawnego może to być projekt umowy spółki, plan przekształcenia jdg w spółkę, informacje dotyczące postępowania spadkowego itd. Dla doradztwa finansowego to na przykład analiza wskaźnikowa spółki, wycena majątku czy oszacowanie kosztów przekształcenia jdg w spółkę. W doradztwie organizacyjnym często opisywana jest organizacja w modelu Business Model Canvas, analiza SWOT/TOWS dla firmy, opracowanie misji i wartości dla firmy rodzinnej, opracowanie zakresów odpowiedzialności dla działów lub stanowisk, aktualizacja struktury organizacyjnej. Ale mogą to również być zadania z zakresu analiz rynku czy marketingowe. Wszystko co może pomóc przygotować firmę do trudnego zadania przekazania władzy.

W zakresie wsparcia psychologicznego często realizowane są warsztaty dla Nestora lub Sukcesora, sesje coachingowe czy na przykład analizy profili osobowościowych kluczowych uczestników procesu.

Najważniejszym produktem projektu jest jednak strategia sukcesji, czyli rozpisany na kilka lat plan przekazania władzy, własności i wiedzy na rzecz Sukcesora.

Forma realizacji projektu nie posiada ograniczeń. Spotkania doradcze mogą być realizowane zarówno zdalnie, jak i bezpośrednio w siedzibie Firmy Rodzinnej. Najczęściej, najważniejsze zadania w projekcie są realizowane u klienta, a zdalnie wykonywane są spotkania pomocnicze lub uzupełniające.

Dokument strategii formalne informacje o firmie, opisuje cel strategii, zawiera opis tego czym zajmuje się firma. W dokumentach przygotowanych w zrealizowanych projektach umieszczaliśmy zawsze wynik analizy dojrzałości organizacji, wyniki analiz Business Model Canvas czy analizy SWOT/TOWS. Generalnie dokument zawiera podsumowania zrealizowanych etapów doradztwa organizacyjnego. Jeśli w ramach projektu były wykonywane analizy finansowe, to również ich podsumowania znajdują się w strategii. Opinia prawna jest najczęściej dostarczana jako odrębny dokument, a w strategii znajduje się jej skrót lub podsumowanie. To samo dotyczy zakresu doradztwa psychologicznego. Najczęściej w dokumencie strategii znajdują się podsumowania warsztatów lub opisy profili kluczowych uczestników procesu. W części dotyczącej celów dla firmy i rodziny najczęściej znajduje się opracowanie zawierające opis misji, wartości, domen i pozycji w jakich działa firma, przewag konkurencyjnych i standardów działania. W tej cześci dość często umieszczane są opisy zadań rozwojowych dla firmy i uczestników procesu sukcesji.

Ostatnia, bardzo ważna część, to wskazanie konkretnych celów do jakich dąży rodzina i firma w ujęciu czterech perspektyw: właścicielskiej, rynkowej, procesów i rozwoju. Tak ujęte cele są poparte zaplanowanymi zadaniami do realizacji. Każde zadanie ma nazwę, miernik realizacji, termin i wskazanie odpowiedzialność.

Ostanie rozdziały strategii zawierają określenie metod oceny uzyskanych rezultatów – czyli jak sprawdzimy czy nam się udało, oraz podsumowanie całego dokumentu.

Więcej o tym czym jest strategia sukcesji można posłuchać:  Czym jest strategia sukcesji?

Projekty doradztwa sukcesyjnego realizowaliśmy w latach 2020-2023 z wykorzystaniem dofinansowania, w ramach programu „Sukcesja w firmach rodzinnych – wsparcie przejścia między generacjami” (POWR.02.21.00-00-0017/18). Wtedy udział własny firmy wynosił 2 206,50 zł lub 3 306,84 zł, w zależności od wersji standardowej lub rozszerzonej projektu. Obecnie, w 2024 roku, realizujemy projekty na zasadach komercyjnych i każdorazowo taki projekt jest wyceniany w zależności od faktycznych potrzeb firmy i rodziny. Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu – dane kontaktowe na podstronie Kontakt.